Muž u porodu

336x280-erotickepradlo1-1429533360.jpg

V minulých generacích byl porod považován za ryze ženskou záležitost. Jediný přítomný muž mohl být doktor. Neslyšíme nic o porodních dědcích, ani nadšených tatíncích 18. století jemně hladících ruku své ženy a nedočkavě vyhlížejících jejich třinácté, snad živé, dítě.
Na druhou stranu je nesporné, že během minulých stoletích manželé určitě asistovali u porodů, které probíhaly na samotách, daleko od civilizace a „gynekologické“ péče.
ruce na břiše
Dnešní doba je naštěstí svobodná. Máte šanci mít muže u porodu, stejně tak jako ho zavolat až po příchodu potomka na svět.
Jaké rozhodnutí pro vás osobně je to správné?
Rozumně posuďte vztah, který mezi sebou máte. Dokáže muž ženu podpořit? Má pochopení pro její slabosti? Je trpělivý a odolný? Dalším ukazatelem je míra vaší intimity. Jste zvyklí se vidět při ne zrovna slavných činnostech? Porod je dost intimní věc, a i když váš muž bude stát u hlavy, uvidí zpocenou, sténající ženu, pokrčené nafialovělé dítě a krev. To minimálně. Možná bude odvážnější a bude potomka přímo vyhlížet. Pak uvidí úplně všechno. Zvažte, není-li váš vztah pro takovou zkoušku křehký.
novorozenec s čepičkou
Pokud muž k porodu vyloženě nechce, neměl by tam být. Žena bude už tak pod velkým tlakem a partner, který je u porodu jen na sílu, jí nepřidá.
Jestli však partner jeví známky zvědavosti, nebrání se přítomnosti u porodu a je alespoň částečně obeznámen s jeho průběhem, není důvod, proč by neměl být ženě oporou. Spoustu mužů hodnotí narození svých dětí jako velice výjimečnou událost a jsou vděční, že se jí mohli účastnit.
Možné výhody partnera u porodu:
·         podpora partnerky, následná úcta k ní, sblížení
·         přirozenější utváření vztahu k dítěti
·         komunikační spojka mezi ženou a porodnickým personálem
Možné nevýhody partnera u porodu:
·         nepříjemný psychický zážitek pro muže
·         změna sexuálního pohledu na ženu
·         narušení průběhu porodu (žena se více soustřeďuje na vystresovaného partnera)
nemocniční lůžko
Rozhodnutí je na vás. Jestli se manžel na porod necítí a vnímá, že by byl spíše přítěží než oporou, bude jeho přítomnost na sále k ničemu. Pokud je však muž silný a rád by byl porodu součástí, jistě nebude litovat. 

Muž u porodu
Ohodnoťte příspěvek