Kdybych to tenkrát věděl, tak bych do toho nešel

Vzít si půjčku nebo úvěr v dnešní době není sice nic nemožného, ale pokud k tomu potřebujeme ještě někoho, kdo se za nás zaručí, tak to mnohdy může znamenat velký problém. Bohužel největší rozbroje právě přináší dluhy a jejich následné neplacení. A o to více mezi přáteli nebo rodinnými příslušníky. Ono to totiž tak trochu svádí k tomu, že když je to přece rodina nebo kamarád, tak se nic neděje, že se nebude držet platební morálka. Jenomže když někdo bude dělat ručitele, tak se na něj bohužel budou vztahovat úplně stejné podmínky, jako na toho, kdo si peníze vypůjčil. Vše potřebné o ručiteli a jeho povinnostech se lze dozvědět velmi snadno, https://www.hypotekybezregistru.cz/a28-rucitel-hypoteky/ může pomoci dokonce v rozhodnutí, zdali vůbec do toho člověk má vstoupit. Když dlužník nebude splácet, musí totiž břímě převzít vcelku nevinná osoba.

zoufalost

Co by měl ručitel v první řadě udělat?

  • Pokud se s dotyčným zná a ví, jak moc je spolehlivý, tak rozhodně dobře zvážit tento krok.
  • Nenechat se citově vydírat, protože to ho rozhodně nezachrání od dalších finančních problémů.
  • Pokud se rozhodne do toho vstoupit, tak za předpokladu, že ponese riziko spojené s dluhem a ručením.
  • Zjistit si pořádně všechno, co je zapsáno ve smlouvě, aby posléze nebyl překvapený, že tohle mu nikdo neřekl, a že si myslel, že se budou posuzovat pouze jeho příjmy.
  • Nebát se říci ne, pokud skutečně do toho nechce vstoupit a dokonce není povinen nikomu vysvětlovat, proč se tak rozhodl.

čas jsou peníze
Kdo podepsal smlouvu jako ručitel, tak by měl být rozhodně na pozoru.
Je pravdou, že kamarád může před námi ukrývat svoje problémy.  Každý ručitel se ale včas dozví, že není něco v pořádku. Pokud totiž dlužník nebude platit, tak zákonitě přijde upomínka, jenomže další pak jde i ručiteli a pokud se ani po tomto vyzvání nikdo neozve, poté částka bude jasně vymáhána. Člověk se sice může dostat do problémů, ale musí komunikovat. Především se společností, u které úvěr uzavřel a dále i s ručitelem, zde si jasně musí uvědomit, že on byl jediný, kdo ho v těžkém čase podpořil.